ATC
400
Farm tractor · 1954–1956 · 42 hp
ATC400
The ATC 400 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1956. It features a Continental F-162 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F-162 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 37 hp (27.6 kW) |
| Power Rated | 42.5 hp (31.7 kW) |
| Torque Peak | 124.3 lb-ft (168.6 Nm) |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
Dimensions
| Length | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Height | 43.5 in (110 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 5,125 lbs |
|---|---|
| Shipping | 5,125 lbs (2,324 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Case Backhoe |