ATC
GT-30
Farm tractor · 1951–1954 · 33 hp
ATCGT-30
The ATC GT-30 is a farm tractor manufactured from 1951 to 1954. It features a Continental F140 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F140 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 139.6 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 6.5 |
| Power Drawbar | 25.16 hp (18.8 kW) |
| Power Belt | 30.41 hp (22.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | manual |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Available Options | 3-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 96 in (243 cm) |
|---|---|
| Width | 50 in (127 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
Weight
| Weight | 3,400 lbs |
|---|---|
| Shipping | 3,400 lbs (1,542 kg) |
| Operating | 4,471 lbs (2,028 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 10 in (25 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|