ATC
600
Farm tractor · 1955–1957 · 62 hp
ATC600
The ATC 600 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1957. It features a Continental F-209 engine. The transmission is a power-shift torque converter type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Continental F-209 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 209 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 62 hp (46.2 kW) |
| Power Net | 56 hp (41.8 kW) |
| Torque Peak | 164 lb-ft (222.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power-shift torque converter |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 4-speed power-shift torque converter |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 19 gpm (71.9 lpm) |
| Pressure | 1,250 psi (86.2 bar) |
Dimensions
| Length | 113.13 in (287 cm) |
|---|---|
| Height | 68 in (172 cm) |
| Wheelbase | 62.63 in (159 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 7,170 lbs |
|---|---|
| Operating | 7,170 lbs (3,252 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 14 in (35 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Attachments
BladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Case Backhoe |