ATC
500
Farm tractor · 1954–1957 · 42 hp
ATC500
The ATC 500 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1957. It features a Continental FA-162 engine, and crawler drive. The transmission is a torque converter type with 3 forward and 1 reverse.
Overview
| Tractor Type | agricultural crawler |
|---|---|
| Manufacture Location | Churubusco, Indiana, USA |
Engine
Option 1
| Engine | Continental FA-162 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Torque | 136 lb-ft (184.4 Nm) |
| Torque | 2,000 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,250 RPM |
Option 2
| Engine | Continental GD-157 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 157 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque | 110 lb-ft (149.2 Nm) |
| Torque | 1,200 RPM |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | torque converter |
|---|---|
| Transmission Model | Terramatic |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Pressure | 1,000 psi (69 bar) |
Weight
| Weight | 9,498 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 13 in (33 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Case Backhoe |