County
1004
Farm tractor · 1966–1975 · 98 hp
County1004
The County 1004 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1975. It features a Ford 2703E engine, and power steering. It weighs 8,300 lbs (3,764 kg).
Engine
| Engine | Ford 2703E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 330 ci (5.4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.52 in (115 mm) |
| Power Gross | 98.5 hp (73.5 kW) |
| Power Net | 93 hp (69.4 kW) |
| Power PTO | 56 hp (41.8 kW) |
| Torque Peak | 250 lb-ft (339 Nm) |
| Torque Peak | 1,700 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Coolant Capacity | 78 qts (73.8 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Oil Capacity | 18.9 qts (17.9 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 161 in (408 cm) |
|---|---|
| Width | 86 in (218 cm) |
| Height | 90 in (228 cm) |
| Wheelbase | 71.5 in (181 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 8,300 lbs (3,764 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14-30, 18-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 14-30, 18-26 |
Fuel
| Capacity | 19.9 gal (75.3 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|