County
1164
Farm tractor · 1971–1976 · 116 hp
County1164
The County 1164 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1976. It features a Ford 401S engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford 401S |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401.4 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 116 hp (86.5 kW) |
| Power Rated | 116 hp (86.5 kW) |
| Power PTO | 96 hp (71.6 kW) |
| Torque Peak | 292 lb-ft (396 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,300 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,858.8 lbs (1,750 kg) |
| Hitch Control | top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 169.5 in (430 cm) |
|---|---|
| Height | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 71.6 in (181 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Shipping | 8,955 lbs (4,061 kg) |
|---|---|
| Operating | 12,825 lbs (5,817 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-30, 18.4x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30, 18.4x30, 16.9x34, 13.6/12x38 |
Fuel
| Capacity | 35 gal (132.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard, optional open platform |
|---|