County
1184
Farm tractor · 1979–1990 · 120 hp
County1184
The County 1184 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1990. It features a 120 hp engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 300 lb-ft (406.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.25 gpm (35 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,300 lbs (4,218 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 64 in (162 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9/14-34 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-34 |
Fuel
| Capacity | 36.9 gal (139.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|