County
1454
Farm tractor · 1972–1978 · 145 hp
County1454
The County 1454 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1978. It features a Ford 401DFT engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Ford 401DFT |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Torque Peak | 382.1 lb-ft (518.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Power |
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Total Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,954 lbs (2,700 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.8 in (403 cm) |
|---|---|
| Width | 93.4 in (237 cm) |
| Height Cab | 116.5 in (295 cm) |
| Wheelbase | 81.1 in (205 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 12,880 lbs (5,842 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15-34, 16.9/14-34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-34, 16.9/14-34, 23.1/18-30, 23.1/18-34 |
Fuel
| Capacity | 43.3 gal (163.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|