County
1164 TW
Farm tractor · 1979–1983 · 111 hp
County1164 TW
The County 1164 TW is a farm tractor manufactured from 1979 to 1983. It features a Ford 401DF engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Ford 401DF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401.4 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.41 in (112 mm) |
| Stroke | 4.41 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 111 hp (82.8 kW) |
| Power Rated | 111 hp (82.8 kW) |
| Power PTO | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 287.7 lb-ft (390.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 20.4 qts (19.3 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Power |
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.25 gpm (35 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,300 lbs (4,218 kg) |
Weight
| Weight | 9,300 lbs (4,218 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15-30, 16.9/14-30, 16.9/14-34, 23.1/18-26, 13.6/12-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-30, 16.9/14-30, 16.9/14-34, 23.1/18-26, 13.6/12-38 |
Fuel
| Capacity | 40.6 gal (153.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|