County
1254
Farm tractor · 1972–1975 · 125 hp
County1254
The County 1254 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1975. It features a Ford engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Power |
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.7 in (403 cm) |
|---|---|
| Width | 90.5 in (229 cm) |
| Height Cab | 116.5 in (295 cm) |
| Wheelbase | 81 in (205 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 12,380 lbs (5,615 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9/14-34, 18.4/15-34 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-34, 18.4/15-34, 23.1/18-30, 23.1/18-34 |
Fuel
| Capacity | 43 gal (162.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|