County
1124
Farm tractor · 1967–1971 · 100 hp
County1124
The County 1124 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a Ford 2704E engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,077 lbs (4,570 kg).
Engine
| Engine | Ford 2704E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 362.8 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.14 in (105 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Torque Peak | 276.6 lb-ft (375.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,859 lbs (1,750 kg) |
|---|
Weight
| Weight | 10,077 lbs (4,570 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|