County
1474
Farm tractor · 1976–1979 · 146 hp
County1474
The County 1474 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1979. It features a Ford 401DF engine, and power steering.
Engine
| Engine | Ford 401DF |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 401.4 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.41 in (112 mm) |
| Stroke | 4.41 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 15.6 |
| Power Gross | 146 hp (108.9 kW) |
| Power Rated | 146 hp (108.9 kW) |
| Power PTO | 135 hp (100.7 kW) |
| Torque Peak | 392 lb-ft (531.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Coolant Capacity | 23.5 qts (22.2 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.5 gpm (58.7 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
| Steering Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 180.6 in (458 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 115.7 in (293 cm) |
| Wheelbase | 85.5 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 72 in (182 cm) |
| Rear Tread | 72 in (182 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15-34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-34 |
Fuel
| Capacity | 34 gal (128.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 1,500 psi (103.4 bar) |
Cab
| Cab | standard |
|---|