Farmall
100
Farm tractor · 1954–1956 · 22 hp
Farmall100
The Farmall 100 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1956. It features a International Harvester C-123 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester C-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.5 |
| Power Drawbar | 17.83 hp (13.3 kW) |
| Power Belt | 20.13 hp (15 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,400 RPM |
| Idle | 900-1400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | IH Fast Hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 107 in (271 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 65.5 in (166 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Front Tread | 44 in (111 cm) |
| Rear Tread | 40 in (101 cm) |
Weight
| Shipping | 2,600 lbs (1,179 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,000 lbs (1,360 kg) |
| Ballasted | 4,333 lbs (1,965 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9-24 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|