Farmall
130
Farm tractor · 1956–1958 · 24 hp
Farmall130
The Farmall 130 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1958. It features a International Harvester C-123 engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester C-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.8 |
| Power Drawbar | 19.91 hp (14.8 kW) |
| Power Belt | 22.23 hp (16.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed sliding gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | IH Fast-Hitch (1-arm) |
|---|
Dimensions
| Length | 107 in (271 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 21.9 in (55 cm) |
| Front Tread | 44 in (111 cm) |
| Rear Tread | 40 in (101 cm) |
Weight
| Operating | 2,800 lbs (1,270 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,650 lbs (2,109 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00x24 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|