Farmall
1066
Farm tractor · 1971–1976 · 140 hp
Farmall1066
The Farmall 1066 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1976. It features a International Harvester DT414 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT414 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 414 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power PTO | 125.68 hp (93.7 kW) |
| Power Drawbar | 105.95 hp (79 kW) |
| Air Cleaner | dual stage dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 25 qts (23.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears each in high, low, and reverse ranges. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed two-speed power shift, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Total Flow | 21 gpm (79.5 lpm) |
| Steering Flow | 9 gpm (34.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,600 lbs (2,540 kg) |
Dimensions
| Length | 165 in (419 cm) |
|---|---|
| Width | 98 in (248 cm) |
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
Weight
| Operating | 12,148 lbs (5,510 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 15,260 lbs (6,921 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Cab
| Cab | available with optional air-conditioning |
|---|