Farmall
1026
Farm tractor · 1970–1971 · 127 hp
Farmall1026
The Farmall 1026 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1971. It features a International Harvester DT-407 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | International Harvester DT-407 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 406.9 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.32 in (110 mm) |
| Stroke | 4.63 in (117 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 127 hp (94.7 kW) |
| Power Net | 123 hp (91.7 kW) |
| Power PTO | 112.45 hp (83.9 kW) |
| Power Drawbar | 80.24 hp (59.8 kW) |
| Air Cleaner | dual-stage dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
| Idle | 900-2400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | hydraulic draft control |
Dimensions
| Length | 166 in (421 cm) |
|---|---|
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Operating | 11,100 lbs (5,034 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 14,975 lbs (6,792 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|