Farmall
230
Farm tractor · 1956–1958 · 27 hp
Farmall230
The Farmall 230 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1958. It features a International Harvester C123 engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester C123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.94 |
| Power PTO | 24.95 hp (18.6 kW) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 28.06 hp (20.9 kW) |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,800 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed sliding gear, 4-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Weight
| Weight | 3,440 lbs (1,560 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,440 lbs (1,560 kg) |
| Ballasted | 5,331 lbs (2,418 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-36 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|