Farmall
140
Farm tractor · 1958–1973 · 23 hp
Farmall140
The Farmall 140 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1973. It features a International Harvester C-123 engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester C-123 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 122.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.94 |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Power Drawbar | 21.25 hp (15.8 kW) |
| Power Belt | 23.02 hp (17.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 15.2 qts (14.4 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed sliding gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | IH Fast Hitch (one-point) |
|---|
Dimensions
| Length | 107 in (271 cm) |
|---|---|
| Height | 83 in (210 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
Weight
| Operating | 3,000 lbs (1,360 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,825 lbs (2,188 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|