Farmall
1456
Farm tractor · 1969–1971 · 144 hp
Farmall1456
The Farmall 1456 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a International Harvester DT407 engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | International Harvester DT407 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 406.9 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.32 in (110 mm) |
| Stroke | 4.63 in (117 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 131.1 hp (97.8 kW) |
| Power Drawbar | 114.69 hp (85.5 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed, 16-speed partial power shift |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 3/2 |
|---|
Dimensions
| Length | 164 in (416 cm) |
|---|---|
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
Weight
| Operating | 12,800 lbs (5,806 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 17,350 lbs (7,869 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat and A/C |
|---|