Farmall
1206
Farm tractor · 1965–1967 · 125 hp
Farmall1206
The Farmall 1206 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1967. It features a International Harvester DT361 engine, and power steering. The transmission is a unsynchronized type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT361 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 361 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 112.64 hp (84 kW) |
| Power Drawbar | 95 hp (70.8 kW) |
| Air Cleaner | two-stage dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Coolant Capacity | 23.5 qts (22.2 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed unsynchronized, 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Length | 153 in (388 cm) |
|---|---|
| Width | 92 in (233 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 101 in (256 cm) |
Weight
| Shipping | 9,400 lbs (4,263 kg) |
|---|---|
| Operating | 10,115 lbs (4,588 kg) |
| Ballasted | 13,580 lbs (6,159 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional one-door with optional heat and air-conditioning |
|---|