Ford
100
Lawn tractor · 1966–1971 · 10 hp
Ford100
The Ford 100 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1971. It features a Kohler K241 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear, hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 720 lbs (326 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | open operator station |
|---|