Ford
1110
Farm tractor · 1983–1986 · 13 hp
Ford1110
The Ford 1110 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1986. It features a Shibaura LEK 752C engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura LEK 752C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 43.1 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Net | 13 hp (9.7 kW) |
| Power PTO | 11.5 hp (8.6 kW) |
| Torque Peak | 26.7 lb-ft (36.2 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Coolant Capacity | 3.4 qts (3.2 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Five gears in two ranges. |
| Clutch | 160mm dry disc |
| Oil Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Available Options | 10-speed gear, hydrostatic, 15-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,849 psi (127.5 bar) |
| Total Flow | 4.1 gpm (15.5 lpm) |
| System Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 881 lbs (399 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 101.3 in (257 cm) |
|---|---|
| Width | 43.3 in (109 cm) |
| Height | 50.4 in (128 cm) |
| Height Rops | 50.4 in (128 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 9.7 in (24 cm) |
| Front Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 1,396 lbs (633 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deck48" rear-mount mower deckSnowblowerFord 768A loaderFord 768B loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.5 in (194 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757A Backhoe |