Ford
1300
Farm tractor · 1979–1982 · 15 hp
Ford1300
The Ford 1300 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Shibaura LEK802D engine, and two-post steering. It weighs 1,873 lbs (849 kg).
Engine
| Engine | Shibaura LEK802D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 49.1 ci (0.8 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Net | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Power Rated | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Power PTO | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 21 qts (19.9 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| System Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Front Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,432 lbs (649 kg) |
Dimensions
| Length | 105.6 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 49.7 in (126 cm) |
| Height Rops | 83.8 in (212 cm) |
| Wheelbase | 56.7 in (144 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 41.3 in (104 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 1,873 lbs (849 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerFord 770 loaderFord 770A loaderFord 770B loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 76 in (193 cm) |
| Backhoe Model | Ford 757 Backhoe |