Ford
1000
Farm tractor · 1973–1976 · 25 hp
Ford1000
The Ford 1000 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1976. It features a Shibaura LE892 engine, and optional two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura LE892 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77.6 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 21 qts (19.9 L) |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| System Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 101 in (256 cm) |
|---|---|
| Height | 54.7 in (138 cm) |
| Wheelbase | 62.6 in (159 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Front Tread | 43 in (109 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Shipping | 2,300 lbs (1,043 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | optional two-post |
|---|