Ford
1310
Farm tractor · 1983–1986 · 19 hp
Ford1310
The Ford 1310 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1986. It features a Shibaura S753 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura S753 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 58.2 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Net | 19 hp (14.2 kW) |
| Power PTO | 16.5 hp (12.3 kW) |
| Torque Peak | 39 lb-ft (52.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Coolant Capacity | 2.8 qts (2.6 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,800 RPM |
| Idle | 750-3000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in four ranges. |
| Clutch | 216mm dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 12-speed unsynchronized gear, 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| System Capacity | 4.5 gal (17 L) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 72 |
| Charging Amps | 35 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,432 lbs (649 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 109.3 in (277 cm) |
|---|---|
| Width | 55.7 in (141 cm) |
| Height | 55.1 in (139 cm) |
| Height Rops | 82.9 in (210 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
| Front Tread | 45.7 in (116 cm) |
| Rear Tread | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 2,261 lbs (1,025 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16, 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 6.9 gal (26.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck48" rear-mount mower deck59" rear-mount mower deck60" rear-mount mower deckSnowblowerFord 770A loaderFord 770B loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.5 in (194 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757A Backhoe |