Ford
1500
Farm tractor · 1979–1982 · 19 hp
Ford1500
The Ford 1500 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Shibaura LET862C engine, and two-post steering. It weighs 2,305 lbs (1,045 kg).
Engine
| Engine | Shibaura LET862C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 69.2 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Gross | 19.9 hp (14.8 kW) |
| Power Net | 19.8 hp (14.8 kW) |
| Power Rated | 19.8 hp (14.8 kW) |
| Power PTO | 17 hp (12.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Coolant Capacity | 5.6 qts (5.3 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 21 qts (19.9 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| System Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,432 lbs (649 kg) |
Dimensions
| Length | 110.2 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 50.5 in (128 cm) |
| Height Rops | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 59.3 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 39.8 in (101 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 2,305 lbs (1,045 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerFord 770 loaderFord 770A loaderFord 770B loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|