Ford
120
Lawn tractor · 1967–1971 · 12 hp
Ford120
The Ford 120 is a lawn tractor manufactured from 1967 to 1971. It features a Kohler K301 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear, hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Hitch
| Front Type | sleeve hitch (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 671 lbs (304 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00-12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|