Ford
1100
Farm tractor · 1979–1982 · 12 hp
Ford1100
The Ford 1100 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Shibaura LEK752C engine, and two-post steering. It weighs 1,344 lbs (609 kg).
Engine
| Engine | Shibaura LEK752C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 43.1 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 13 hp (9.7 kW) |
| Power Net | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Power PTO | 11 hp (8.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.5 qts (3.3 L) |
| Coolant Capacity | 201 qts (190.2 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| System Capacity | 5 gal (18.9 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Front Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 881 lbs (399 kg) |
Dimensions
| Length | 94.9 in (241 cm) |
|---|---|
| Width | 42.2 in (107 cm) |
| Height Rops | 79 in (200 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
| Ground Clearance | 9.7 in (24 cm) |
| Front Tread | 34.6 in (87 cm) |
| Rear Tread | 35.4 in (89 cm) |
Weight
| Weight | 1,344 lbs (609 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-16 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
45" mid-mount mower deckSnowblowerFord 768 loaderFord 768A loaderFord 768B loaderBackhoe
| Mower Deck | 45 in (114 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 76 in (193 cm) |
| Backhoe Model | Ford 757 Backhoe |