Holder
A12
Farm tractor · 1956–1966 · 12 hp
HolderA12
The Holder A12 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1966. It features a Sachs D600L engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Sachs D600L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 36.9 ci (0.6 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Sachs |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 2.6 gpm (9.8 lpm) |
| Pressure | 1,850 psi (127.6 bar) |
| System Capacity | 1 gal (3.8 L) |
PTO
| Rear Type | 540/920 |
|---|
Dimensions
| Length | 80 in (203 cm) |
|---|---|
| Width | 30 in (76 cm) |
| Height | 44 in (111 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 1,500 lbs (680 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x16, 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.00x16, 5.50x16 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|