Holder
A55
Farm tractor · 40 hp
HolderA55
The Holder A55 is a farm tractor. It features a Holder engine. It weighs 3,223 lbs (1,461 kg).
Engine
| Engine | Holder |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 123.3 ci (2 L) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Power PTO | 36.8 hp (27.4 kW) |
| Power Drawbar | 36.2 hp (27 kW) |
| Power Belt | 36.4 hp (27.1 kW) |
| Manufacturer | Holder |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,000 psi (206.8 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 2 gal (7.6 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 3,080 lbs (1,397 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 3,223 lbs (1,461 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5/9x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.5x20 |