Holder
A18
Farm tractor · 18 hp
HolderA18
The Holder A18 is a farm tractor. It features a 18 hp engine. It weighs 1,345 lbs (610 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Holder |
Transmission
| Gears | 6 forward |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 89.8 in (228 cm) |
|---|---|
| Width | 29 in (73 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 1,345 lbs (610 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00x16 |