Holder
A21
Farm tractor · 19 hp
HolderA21
The Holder A21 is a farm tractor. It features a 19 hp engine. It weighs 2,315 lbs (1,050 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 110.2 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 41.3 in (104 cm) |
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
| Ground Clearance | 9.3 in (23 cm) |
Weight
| Weight | 2,315 lbs (1,050 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00x18 |