Holder
A15
Farm tractor · 12 hp
HolderA15
The Holder A15 is a farm tractor. It features a Holder HD1 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Holder HD1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 33.6 ci (0.6 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Coolant Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Manufacturer | Holder |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 1.45 gpm (5.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 74.8 in (189 cm) |
|---|---|
| Width | 24.8 in (62 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 37 in (93 cm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 1,091 lbs (494 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-14 |
Fuel
| Capacity | 1.7 gal (6.4 L) |
|---|