Holder
A5.58
Farm tractor · 2002–2009 · 60 hp
HolderA5.58
The Holder A5.58 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2009. It features a Deutz 1011 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Deutz 1011 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 125.1 ci (2.1 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,205 psi (152 bar) |
| System Capacity | 4.75 gal (18 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Weight
| Weight | 2,750 lbs (1,247 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,750 lbs (1,247 kg) |
Fuel
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|