Holder
AG3
Farm tractor · 34 hp
HolderAG3
The Holder AG3 is a farm tractor. It features a Holder HD-3 engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Holder HD-3 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
| Power PTO | 26.7 hp (19.9 kW) |
| Torque Peak | 61.5 lb-ft (83.4 Nm) |
| Torque Peak | 2,100 RPM |
| Manufacturer | Holder |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Dimensions
| Length | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 42 in (106 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
Weight
| Weight | 2,145 lbs (972 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.50x18 |