Holder
A30
Farm tractor · 32 hp
HolderA30
The Holder A30 is a farm tractor. It features a Holder engine. It weighs 2,194 lbs (995 kg).
Engine
| Engine | Holder |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Power Gross | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Rated | 32 hp (23.9 kW) |
| Manufacturer | Holder |
Transmission
| Gears | 6 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 3,086 lbs (1,399 kg) |
Dimensions
| Length | 108 in (274 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 42.7 in (108 cm) |
| Wheelbase | 47.1 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 2,194 lbs (995 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00x16 |