Kioti
CK20S
Farm tractor · 2007–2014 · 22 hp
KiotiCK20S
The Kioti CK20S is a farm tractor manufactured from 2007 to 2014. It features a Daedong 3Cl100LWB engine, and foldable steering. The transmission is a partially synchronized type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3Cl100LWB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 61.5 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power PTO | 16.2 hp (12.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | First gear synchronized from forward to reverse. |
| Available Options | 6-speed partially synchronized, hydrostatic |
Hydraulics
| Valves | 1 |
|---|---|
| Total Flow | 7.66 gpm (29 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission (CK20S), independent (CK20S HST) |
|---|---|
| Mid Type | 2000 (optional) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,305 lbs (591 kg) |
Dimensions
| Length | 105.7 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 44.1 in (112 cm) |
| Height Rops | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 57 in (144 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 35.8 in (90 cm) |
| Rear Tread | 35 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 2,138 lbs (969 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 5.28 gal (20 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2465 Backhoe |
|---|