Kioti
CK2610
Farm tractor · 2016–Present · 24 hp
KiotiCK2610
The Kioti CK2610 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Daedong 3A165LWM-U engine, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3A165LWM-U |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 21.5 hp (16 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.7 gpm (44.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | optional 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55.1 in (139 cm) |
| Height | 99.2 in (251 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 44.6 in (113 cm) |
| Rear Tread | 51.3 in (130 cm) |
Weight
gear
| Weight | 2,646 lbs (1,200 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,701 lbs (1,225 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,646 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2775L Backhoe |
|---|