Kioti
CK4210
Farm tractor · 2016–Present · 38 hp
KiotiCK4210
The Kioti CK4210 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Daedong 3B183LWM-E engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3B183LWM-E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 111.6 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.7 gpm (44.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55.1 in (139 cm) |
| Height Rops | 104.3 in (264 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 44.6 in (113 cm) |
| Rear Tread | 51.3 in (130 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 25x8.5-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2475L Backhoe |
|---|