Kioti
CK27
Farm tractor · 2008–2014 · 28 hp
KiotiCK27
The Kioti CK27 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2014. It features a Daedong 3A139LWM engine, and foldable steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3A139LWM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 20.5 hp (15.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,764 lbs (800 kg) |
Dimensions
| Length | 122.2 in (310 cm) |
|---|---|
| Width | 54.6 in (138 cm) |
| Height Rops | 96.8 in (245 cm) |
| Wheelbase | 66.1 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 13.82 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.5 in (110 cm) |
| Rear Tread | 38.2 in (97 cm) |
Weight
gear
| Weight | 3,161 lbs (1,433 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 3,117 lbs (1,413 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2475 Backhoe |
|---|