Kioti
CK3510
Farm tractor · 2015–2025 · 34 hp
KiotiCK3510
The Kioti CK3510 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a Daedong 3F183 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3F183 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 111.4 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power Gross | 34.9 hp (26 kW) |
| Power PTO | 29.7 hp (22.1 kW) |
| Torque Peak | 84.8 lb-ft (115 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 11.7 gpm (44.3 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55.1 in (139 cm) |
| Height Cab | 91.7 in (232 cm) |
| Height Rops | 99.2 in (251 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 44.6 in (113 cm) |
| Rear Tread | 51.3 in (130 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,307 lbs (1,500 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,734 lbs (1,240 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,679 lbs (1,215 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | with air-conditioning optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2475L Backhoe |
|---|