Kioti
CK2620
Farm tractor · 2023–Present · 24 hp
KiotiCK2620
The Kioti CK2620 is a farm tractor manufactured starting in 2023. It features a 24 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 18.7 hp (13.9 kW) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shuttle shift between 2 and reverse. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.73 gpm (44.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 54.5 in (138 cm) |
| Height Rops | 92.9 in (235 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 48.2 in (122 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
gear
| Weight | 2,635 lbs (1,195 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,690 lbs (1,220 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Kioti KL4030 loaderKioti KL4030C loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2475L Backhoe |
|---|