Kioti
CK4020
Farm tractor · 2023–Present · 39 hp
KiotiCK4020
The Kioti CK4020 is a farm tractor manufactured starting in 2023. It features a Daedong engine, and two-post folding steering. It weighs 2,679 lbs (1,215 kg).
Engine
| Engine | Daedong |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 111.4 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power Gross | 39.6 hp (29.5 kW) |
| Power PTO | 33.3 hp (24.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.73 gpm (44.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 54.5 in (138 cm) |
| Height Rops | 92.9 in (235 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 48.2 in (122 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
gear
| Weight | 2,679 lbs (1,215 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,734 lbs (1,240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Kioti KL4030 loaderKioti KL4030C loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2475L Backhoe |
|---|