Kioti
CK25
Farm tractor · 2004–2007 · 25 hp
KiotiCK25
The Kioti CK25 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Daedong TD1300LXA engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong TD1300LXA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 79.3 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier II |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,764 lbs (800 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 122.2 in (310 cm) |
|---|---|
| Width | 54.6 in (138 cm) |
| Height | 57.9 in (147 cm) |
| Height Rops | 96.8 in (245 cm) |
| Wheelbase | 66.1 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 13.82 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.5 in (110 cm) |
| Rear Tread | 38.2 in (97 cm) |
Weight
gear
| Weight | 3,042 lbs (1,379 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 3,055 lbs (1,385 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Kioti KB2365 Backhoe |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.