LS
G3033
Farm tractor · 2011–2021 · 33 hp
LSG3033
The LS G3033 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a LS L3BL engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | LS L3BL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 116.9 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power PTO | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | LS |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
| Steering Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 42.6 in (108 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 65.9 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 2,690 lbs (1,220 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 76.3 in (193 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | LS LB1102 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.