LS
G33
Farm tractor · 33 hp
LSG33
The LS G33 is a farm tractor. It features a LS L3BL engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | LS L3BL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 116.9 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Rated | 33 hp (24.6 kW) |
| Power PTO | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | LS |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Interim Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
| Steering Flow | 4.1 gpm (15.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 47.3 in (120 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 65.9 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 2,610 lbs (1,183 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|