LS
i36
Farm tractor · 38 hp
LSi36
The LS i36 is a farm tractor. It features a Mitsubishi S4L2 engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 107.3 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Power Rated | 38 hp (28.3 kW) |
| Power PTO | 30.3 hp (22.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
| Emissions | Interim Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
| Steering Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 92.6 in (235 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
Weight
| Weight | 2,923 lbs (1,325 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|