LS
J2023H
Farm tractor · 2014–2024 · 23 hp
LSJ2023H
The LS J2023H is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Mitsibishi S3L engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsibishi S3L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.6 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (79 mm) |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power PTO | 17.5 hp (13 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsibishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.4 gpm (24.2 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 9.2 gpm (34.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
Dimensions
| Length | 103 in (261 cm) |
|---|---|
| Width | 44.9 in (114 cm) |
| Height Rops | 85 in (215 cm) |
| Wheelbase | 59 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 1,565 lbs (709 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23x8.5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 33x12-16.5 |
| Front Industrial | 23x8.5-12 |
| Rear Industrial | 33x12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 76.9 in (195 cm) |
| Backhoe Model | LS LB1103 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.