LS
i3030
Farm tractor · 2009–2010 · 28 hp
LSi3030
The LS i3030 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2010. It features a Mitsubishi S4L engine, and two-post steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power Gross | 28.5 hp (21.3 kW) |
| Power PTO | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 12.3 gpm (46.6 lpm) |
| Steering Flow | 4.1 gpm (15.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 117.6 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 53.9 in (136 cm) |
| Height Rops | 91.2 in (231 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
Weight
| Weight | 2,780 lbs (1,261 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 43x16-20.4 |
Fuel
| Capacity | 8.4 gal (31.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
66" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 89.7 in (227 cm) |
| Backhoe Model | LS LB2100 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.