LS
KR50
Farm tractor · 47 hp
LSKR50
The LS KR50 is a farm tractor. It features a LS S4QL engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 32 forward and 16 reverse.
Engine
| Engine | LS S4QL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.9 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 4.06 in (103 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Power PTO | 37.1 hp (27.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | LS |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 32 forward and 16 reverse |
| Available Options | 32-speed synchronized shuttle, 32-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 11.7 gpm (44.3 lpm) |
| Steering Flow | 3.9 gpm (14.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 125.7 in (319 cm) |
|---|---|
| Width | 62.2 in (157 cm) |
| Height Rops | 94.9 in (241 cm) |
| Wheelbase | 69.2 in (175 cm) |
Weight
| Weight | 3,759 lbs (1,705 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 12.4 gal (46.9 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.